تبلیغات
اطلس تاریخ و دانش جهان - قلعه بیرجند نمایی از تاریخ ایران
Welcome To http://http://atlasejahan.mihanblog.com
 
منوی اصلی

صفحه نخست

پست الكترونیك

نامه به مدیر

قالب وبلاگ


نویسندگان

Sadegh ( 92 )
Saleh ( 0 )


موضوعات

ماشین ( 14 )
آگهی ( 6 )
تاریخی ( 45 )
علمی ( 5 )
ریاضیات ( 3 )
عکس ( 7 )


آرشیو ماهانه

اسفند 1389 ( 1 )
بهمن 1389 ( 2 )
دی 1389 ( 1 )
آذر 1389 ( 2 )
آبان 1389 ( 1 )
مهر 1389 ( 3 )
شهریور 1389 ( 2 )
مرداد 1389 ( 2 )
تیر 1389 ( 2 )
خرداد 1389 ( 2 )
اردیبهشت 1389 ( 2 )
فروردین 1389 ( 6 )
دی 1388 ( 1 )
آذر 1388 ( 1 )
آبان 1388 ( 1 )
مهر 1388 ( 1 )
شهریور 1388 ( 1 )
مرداد 1388 ( 1 )
تیر 1388 ( 2 )
خرداد 1388 ( 5 )


لینكدونی

قالب های توپ برای شما
تا حالا دیدی یك گزارشگر دست توی بینیش بكنه ؟ ( 5254 )


آرشیو لینكدونی


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل بازدیدها :
كل مطالب :
كل نظرات :
افراد آنلاین: نفر


طراح قالب

طراح قالب : ساسان نوبخت

www.iroweb.com


» قلعه بیرجند نمایی از تاریخ ایران «

بیرجند در گذر زمان

براساس کتبیه های هخامنشی و نوشته های برخی از مورخان یوناین ((قهستان)) خاستگاه و زیستگاه یکی از اقوام ایرانی به نام ((ساگارت)) بود و بخشی از چهاردهمین ساتراپ هخامنشی به شمار می آمد . ((هردوت)) مورخ بزرگ قرن پنجم هجری قمری به این قوم اشاره می کند و درباره آنها می نویسد : (( آنها در ردیف اقوام شرقی هستند و از سکنه ساتراپ چهاردهم هخامنشیان به شمار می روند .

به جز نوشته و قراین تارخی ، کتبیه ((کال جنگال)) به عنوان یک سند و مدرک بسیار معتبر نشان می دهد که در دوران حکومت اشکانیان قهستان از ایالات شاهنشاهی اشکانی و خوسف ساتراپ نشین این منطقه بود .

در عهد ساسانی قهستان از ایالات آباد و معتبر بود چند گاهی فرمانروایی این منطقه را هپتالیان به عهده داشتند . کتیبه و سنگ نگاره های ((لاخ مزار)) روستای ((کوچ)) بیرجند حاوی نوشته هایی به خط پهلوی ساسانی است که در آنها نام ((اخشنوار)) پادشاه هپتالی و ((قباد)) پادشاه ساسانی به چشم می خورد . هم چنین صحنه بزم و عروسی قباد با دختر آخشنواز و صورت چند شخصیت هپتالی جملگی بر حضور مؤثر هپتالیان در جنوب خراسان تأکید دارند .

مورخان فتح خراسان توسط مسلمانان را در سال 22 هجری قمری در زمان خلافت عمر و فتح قهستان را در سال 29 هجری قمری در عهد خلافت عثمان دانسته اند . قهستان تا سال 259 هجری قمری در سیطره عباسیان بود و توسط والیان خلفاء اداره می شد و چندی از این مدت نیز جزو قلمرو طاهریان بود .

در این سال ((یعقوب لیث صفاری)) که رهسپار سرکوبی نیشابور بود ، قهستان را فتح نمود و حاکمانی بر نقاط آن گمارده و تا سال 299 هجری قمری این منطقه در دست خاندان صفاری بود .

پس از آن قهستان مدتی در تصرف امرای محلی سیستان و از زمان حسن صباح تا تهاجم سپاه هلاکوخان مغول در دست حکام اسماعیله بود . چنان که قهستان یکی از مراکز عمده سیاسی این فرقه و بعد از الموت مقر حضور فدائیان اسماعیله بود موقعیت خاص دوری از مرکز حکومت ، وضعیت طبیعی و وجود کوههای بلند و صعب العبور از مهمترین علل حضور فدائیان اسماعیله در این منطقه بود قلعه کل حسن صباح ، قلعه شاه دژ ، قلعه رستم و . . . از مشهورترین قلاع اسماعیله در قهستان بود .

سرانجام با حمله هلاکوخان مغول طومار اسماعیلیان در هم پیچید . در حالی که بازتاب جغرافیایی حضور آنها در قهستان به صورت ویرانی شهرها ، کورشدن قنات ها ، آسیب دیدن توان های محیطی ، اشاعه فقر ، مهاجرت های ناخواسته و کاهش جمعیت و ویرانه هایی از قلاع سابق بر جای ماند .

هر چند درگیری های و نزاع هایی که به واسطه حضور اسماعیلیان از حوالی قرن ششم تا قرن هفتم هجری قمری در این نواحی به وقوع پیوست سبب ویرانی شهرها گشت ولی همین امر باعث توجه بیشتر به بیرجند و اطراف آن شد . نام بیرجند از قرن هفتم هجری قمری مطرح بود ولی تا دوران صفویه به صورت قصبه ای نه چندان مهم به شمار می رفت . از این زمان فصل جدیدی در تاریج این شهر گشورده شد . علل این امر را می توان به شرح ذیل بیان نمود :

1- رسمیت مذهب تشیع سبب شد تا ((قاینات)) که پیش از این پناهگاه شیعیان به شمار می رفت مورد توجه قرار گیرد .

2- رواج اقتصاد تجارتی ، رونق داد و سند و فزونی کراوان های تجاری در این ناحیه فرصت مناسبی جهت رشد اقتصادی و توسعه کشت و کار در بیرجند را فراهم می آورد .

3- در عهد صفویه به ناامنی های ناشی از حضور اسماعیلیان ، یورش مغول ، تیموریان ، افغانها و بلوچ ها خاتمه داده شد .

اهمیت بیرجند از عهد صفویه که خانواده امیر خزیمه در این شهر امارت یافتند و در آن جا مستقر شدند ، بیشتر شد و به تریج جایگزین شهر قاین گردید . بیرجند از زمانی که به عنوان حاکم نشین قاینات انتخاب شد ، در مسیر پیشرفت افتاد و با رونق گرفتن تجارت در اوایل قرن حاضر و گسترش ارتباطات میان انگلیس و هند شکوفایی بیشتری پیدا کرد . اتصال خط آهن کراچی به زاهدان که توسط انگلیس و در مسیر خط ارتباطی اروپا به هند ایجاد شده بود ، موقعیت تجاری بیرجند را بیش از پیش بهبود بخشید .

تاریخ بیرجند در سده های اخیر با نام خاندان علم در هم آمیخته است . این خاندان از اعقاب اعراب خزیمه هستند که از بحرین به این ناحیه مهارجت کرده اند و به دلیل خصومت مأمون با طاهریان با علویان در طول دوره عباسی مورد بی مهری قرار گرفته اند .

سابقه این خاندان منحصر به دوره صفویه و بعد از آن است در اواخر دوره صفویه با پیوستن ((امیر اسماعیل خان خزیمه)) به اردوی نادر ، حکومت قاینات به او تفویض شد .

استعمار بریتانیا در راستای حفط منافع منطقه ای خود ، توجه خویش را به نواحی شرقی ایران و به ویژه خراسان و سیستان معطوف داست ، با توجه به آشفتگی حکومت قاجار و نفوذ روسیه تزار در آن ، اساس این سیاست تبدیل حکومت محلی قاین به مرکز سیاست بریتانیا در منطقه و بهره گیری از خاندان علم به عنوان پایگاهی قدرتمند بود .

((امیر ابراهیم هان علم)) (شوکت الملک) و پسرش ((اسد ا . . . علم) که در دوران پهلوی به مقام وزارت رسیدند . از چهره های شاخص این خاندان به شمار می روند .

وجه تسمیه

این شهر را از قدیم به دو نام خوانده اند : قهستان و بیرجند .

قهستان : نام سرزمینی در جنوب خراسان ُُُو شامل ولایات خواف ، گناباد ، بجستان ، کاشمر ، طبس ، فردوس ، قاین ، طبس مسینا ، بیرجند و نهبندان بود . این نام گاه به محدوده کوچک تری از این سرزمین یعنی ولایت قاینات و گاه تنها به شهر بیرجند اطلاق می شد .  این ناحیه به سبب کوهستانی بودن به نام قهستان (مغرب کهستان = کوهستان) خوانده شده است .

بیرجند : این نام به صورت برجن ، برجند ، برکند و بیرگند نیز در نوشته ها و فرهنگ نامه ها آمده است . برای اولین با از این نام در کتاب مهجم البلدان در قرن هفتم هجری قمری یاد شده و این شهر را از زیباترین بلدیه قهستان معرفی کرده است . هم چنین سیاحان و مورخانی چون مارکوپولو ، یاقوت حموی ، مقدسی ، حمدا . . . مستوفی و حافظ نیز در کتابهای خود به نوعی از این شهر یاد کرده اند . بیشتر کسانی که درباره ساختار و معنی واژه بیرجند اظهار نظر کرده اند . کلمه بیرجند را مرکب از دو جز ((بیر)) و ((جند)) دانسته اند . ((جند)) معرب واژه ((کند)) و یا تلفظی دیگر از آن و به معی شهر است . در رابطه با معنی جزء نخست یعنی ((بیر)) اختلاف نظر وجود دارد و آن را ((نصف)) ، ((بلند)) ، ((چاه)) و ((طوفان)) معنی کرده اند .

نوشته شده توسط Sadegh در چهارشنبه 18 دی 1387 ، ساعت 04:28 ب.ظ

لینك ثابت نظرات ( )مطالب پیشین

  بیرجند  ( - نظر )
  شوکت الملک   ( - نظر )
  بیرجند  ( - نظر )
  audi q7  ( - نظر )
  اسد الله علم  ( - نظر )
  بیرجند  ( - نظر )
  Jaguar xf xfr  ( - نظر )
  audi tt  ( - نظر )
  بیرجند  ( - نظر )
  renault fluence  ( - نظر )
  بیرجند  ( - نظر )
   fiat 500 فیات 500  ( - نظر )
  بیرجند  ( - نظر )
  گشتی در ترکیه  ( - نظر )
  بیرجند  ( - نظر )


منوی كاربری

Make Your HomePage    Email To Admin    Add to Favorites

پیغام مدیر : ورود شما را به این وبلاگ خوش آمد عرض می كنم . امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده ی شما قرار گیرد . نقطه نظرات خود را برای بهبود وبلاگ مطرح نمایید .

متشكرم   


صفحات وبلاگ


لوگوی ما--------------------
كد لینك ما :


نظرسنجی

» از چه مطالبی بیشتر استفاده می کنید؟


خبرنامه

با ثبت ایمیل خود در خبرنامه زیر از به روز شدن وبلاگ آگاه شوید :

 
اضافهحذف

همچنین برای دریافت مطالب آموزشی اینجا عضو شوید :لینك دوستان

رفع مشكلات وبلاگنویسان
سایت آموزش ایرانیان
پورتال جهانگردی پارسا
قالب های حرفه ای برای شما
آموزش هر آنچه شما بخواهید
سایت تخصصی آموزش ایرانیان


کپی برداری از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
All Rights Reserved 2006 © by atlasejahan
This Themplate Designed By Sasan Nobakht